Obraz w ngłówku - blog - różne

Wybierz się w góry

Bańska Wyżna dzięki swojemu położeniu stanowi znakomitą bazę wypadową do wycieczek w Tatry, Gorce i Pieniny. Najbardziej popularne szlaki znajdują w bliskim sąsiedztwie wsi, a i do tych bardziej oddalonych trzeba przebyć drogę, nie większą niż 20 km. Dobra komunikacja, umożliwia dotarcie do wybranego punktu turystom nie zmotoryzowanym.

Wybierając się w góry należy pamiętać o tym, aby mierzyć swoje siły na zamiary i wybierać trasy w taki sposób, by wycieczka sprawiała nam przyjemność. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji, które mogą być pomocne przy planowaniu wyprawy.

Morskie Oko

Malowniczo położne Morskie Oko, przyciąga swoim urokiem niezliczone rzesze turystów. Szlak, rozpoczynający swój bieg na Palenicy Białczańskiej.

Wznosi się łagodnie, mijając Wodogrzmoty Mickiewicza, by zaprowadzić nas do podnóża najwyższych szczytów w Tatrach, rzucających swój cień na polodowcowe jezioro o niesamowitej, intensywnie turkusowej barwie. Szacowany czas przejścia to 2 godziny. Warto dodać, że na wycieczkę może wybrać się każdy, ponieważ asfaltowa trasa umożliwia podjazd wózkami dziecięcymi i inwalidzkimi, a łagodne wzniesienia nie powinny sprawiać kłopotu osobom starszym. Jeśli jednak szukają Państwo spokoju radzimy wybrać się na wycieczkę poza sezonem, gdy trasa jest mniej oblegana.

Morskie Oko
Morskie Oko

Kup bilet na parking www.tpn.pl. Odległość 25 km.

Gubałówka i Kasprowy Wierch

Dzięki kolejom linowym wycieczki na wysokie szczyty będą osiągalne dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Tym sposobem można dostać się na przykład na Gubałówkę, z której roztacza się piękny widok na Zakopane i wyższe szczyty Tatr, oraz z Kuźnic na Kasprowy Wierch.

Na obydwa szczyty prowadzą także szlaki piesze. Choć ten drugi wymaga od turystów dość dobrej kondycji, widoki są warte wysiłku. Czas przejęcia na Gubałówkę wynosi 1,5 godziny, natomiast na Kasprowy Wierch 2,5 godziny.

Kasprowy Wierch
Gubałówka

Kup bilet online www.pkl.pl. Odległość 18 km.

Dolina Pięciu Stawów

Dość popularną, choć już nie tak obleganą jak szlak na Morskie Oko jest trasa prowadząca do Doliny Pięciu Stawów, biegnąca obok Wielkiej Siklawy.

Polecamy ją osobom, bardziej wytrwałym, gdyż jest ona wymagająca. Nagrodą za wysiłek będą przepiękne widoki i nietuzinkowy krajobraz. Szacowany czas przejścia to 2,5 w pierwszym wariancie i 2 godziny 45 minut w drugim. na długo.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Kup bilet na parking www.tpn.pl. Odległość 25 km.

Giewont

Najbardziej charakterystycznym szczytem, widocznym z Zakopanego, jest oczywiście Giewont, zwany również Śpiącym Rycerzem.

Prowadzi na niego kilka szlaków. Najbardziej obleganym jest ten z Kuźnic przez Dolinę Strążyską. My jednak radzimy wybrać się tam przez Dolinę Małej Łąki, lub Halę Kondratową, gdyż są to trasy zdecydowanie mniej tłoczne. Polecamy także wycieczkę poza ścisłym sezonem, by uniknąć stania w kolejce na szczyt. Szacowany czas przejścia to 2 godziny 55 minut.

Giewont
Giewont

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl. Odległość 20 km.

Dolina Chochołowska i Kościeliska

Na spokojny spacer warto wybrać się do dwóch dolin. Dolina Chochołowska zachwyca szczególnie wiosną, kiedy porasta ją dywan krokusów.

Można z niej wyruszyć na dalszą wyprawę w Tatry Zachodnie. Dolina Kościeliska jest doskonałą bazą wypadową w wyższe partie gór, miejscem w który szlaki rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Czaruje widokami i szumem górskiego potoku.

Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl. Odległość 24 km.

Wymagające, ale mniej oblegane trasy

Mniej oblegane trasy prowadzą między innymi na Staników Żleb, Miętusi Przysłop, Dolinę Tomanowa i dalej szlak na Ciemniak.

Wymagają one od turystów solidnego przygotowania i dobrej kondycji. Jeśli jednak nie jesteś doświadczonym turystą, wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem Tatrzańskim. Będzie dla Ciebie wsparciem, a jednocześnie przekaże Ci ogromną więdzę na temat górskich szczytów.

Szlaki turystyczne

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl.

Spokojne trasy dla rodzin

Polecamy również wybrać się w Tatry z najmłodszymi. Dzieci uwielbiają odkrywać leśne ścieżki i wszystkie górskie zakamraki.

Polecane trasy, na które możesz zabrać swoje dzieciaki to: Wodospad Siklawica, Wielki Kopieniec, Dolina za Bramką, Dolina ku Dziurze. Są to trasy polecane na samodzielny spacer przez maluchy. Wózkiem możesz się wybrać: na Rusinową Polanę lub do Doliny Lejowej.

Szlaki dla rodzin

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl.

Tatry Słowackie - proste trasy

Zapraszamy również do odrywania Tatr po stronie naszych sąsiadów.

Tutaj znajdziesz mnóstwo pięknych dolin na spacery z dziećmi lub wycieczkę rowerową, ponieważ na Słowacji większość szlaków do Schronisk jest dostępne dla rowerzystów. Polecane ścieżki to: Dolina Jaworowa, Popradzki Staw, Dolina Białej Wody lub Słowacki Raj.

Tatry Słowackie

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl.

Gorce - piękne wschody słońca

Turystom ceniącym sobie spokój polecamy wypad w Gorce i Beskid Wyspowy. Trasa z Rabki na Turbacz jest doskonałą propozycją na całodniową wycieczkę.

Czas przejścia to około 4,5 do 5 godzin, bardzo atrakcyjnym widokowo szlakiem, o dość niskim stopniu trudności. Po drodze będą państwo mogli wypocząć i nabrać sił w schroniskach. Inne Ciekawe trasy prowadzą między innymi na Kudłoń, Witów czy Luboń.

Gorce
Gorce

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl.

Słynna Babia Góra

Widoki zapierające dech w piersiach zapewni nam wycieczka na położoną niedaleko Diablak, czyli Babią Górę.

Trasa z Przełęczy Krowiarki zajmuje około 2,5 h. Szczególnie warto wybrać się na szczyt wczesnym rankiem, aby cieszyć oko cudownym wschodem słońca.

Babia Góra
Babia Góra

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl. Odległość 48 km.

Pieniny - najpiękniejsze jesienią

W Pieninach proponujemy główny szlak pieniński prowadzący przez Trzy Korony i Sokolicę do Szczawnicy.

Jego przejście powinno trwać około 5 godzin i 15 minut, jest więc znakomity na całodniową wyprawę. Nietuzinkowy krajobraz i czyste powietrze sprawią, że będą państwo mogli odetchnąć pełną piersią. Ale to nie wszystko co Pieniny mają nam do zaoferowania, cudwoną przygodą będzie również Sływ Dunajcem.

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

Wybierz trasę www.mapa-turystyczna.pl. Odległość 38 km.