Obraz w ngłówku - blog - różne

Bańska Wyżna

Bańska Wyżna – podobnie jak Bańska Niżna, stanowi jedeną z bardziej urokliwych miejscowości turystycznych położonych w gminie Szaflary. Miejsce ta bardzo często jest polecane w szczególności tym turystom, którzy marzą o urlopie z dala od wielkomiejskiego hałasu oraz gwaru.

Nasze położenie

Region południowej Polski ma bardzo wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Nic więc dziwnego, że ta część naszego kraju jest tak chętnie odwiedzana zarówno przez miłośników aktywnego wypoczynku, jak i przez wielbicieli przyrody.

Szczególnie malowniczym miejscem jest Kotlina Podhalańska, na terenie której znajduje się właśnie nasza urokliwa miejscowość. To właśnie w Bańskiej Wyżnej można wypocząć w pobliżu natury, napawając się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami jednych z najpiękniejszych polskich gór - Tatr. Tak atrakcyjne położenie sprawia, że Bańska Wyżna jest coraz częściej wybieraną miejscowością do spędzenia zarówno zimowego, jak i letniego noclegu w górach.

Bańska Wyżna

Krótka historia

Bańska Wyżna jest zamieszkiwana przez około tysiąc mieszkańców, wśród których znajdują się rodowici górale. Jednym z atutów tego regionu jest niezwykle ciekawa historia, na którą składają się liczne zabytki, wpisane do rejestru. Wieś prawdopodobnie została założona na początku XVI wieku. Sama nazwa "Bańska" wywodzi się od drogi prowadzącej do bań, czyli do kopalń znajdujących się w Tatrach.

Jako ciekawostkę można jednak dodać, że niegdyś miejscowość ta miała także drugą nazwę, mianowicie nazywano ją Brzózką Małą. Pierwsi mieszkańcy Bańskiej Wyżnej zajmowali się przede wszystkim hodowlą owiec oraz rolnictwem.

Ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Decydując się na odwiedzenie Bańskiej Wyżnej, warto także poznać jej okolice, zwłaszcza, że można w niej znaleźć wiele interesujących zabytków. Jednym z nich jest chociażby zabytkowa kuźnia, ale można też zachwycić się słynną Skałką Rogoźnicką - pięknym rezerwatem przyrody nieożywionej, który znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Geologicznego.

W Domu Ludowym odbywają się imprezy cykliczne, takie jak Góralski Karnawał czy Sabałowe Bajania. Działa tam Szkoła Ginących Zawodów oraz amatorski teatr, który wystawia sztuki po góralsku! W Domu Ludowym cały czas dzieje się coś ciekawego! Warto więc poświęcić małą chwilę i zobaczyć to miejsce na żywo lub wziąć udział w jednym w organizowanych tam wydarzeń.

W okolicy Bańskiej Wyżnej znajduje się także miejscowość Szaflary, której ciekawym zabytkiem jest zamek, nazywany niekiedy "kocim zamkiem". Budowla jest usytuowana na wapiennej skale, na lewym brzegu rzeki Biały Dunajec. Jednak to nie jedyna atrakcja turystyczna okolic Bańskiej Wyżnej. Ta część Kotliny Podhalańskiej słynie także z licznych odwiertów wód geotermalnych, których obecność wykorzystano dla ruchu turystycznego. W pobliżu znajduje się kompleks basenów geotermalnych, w których woda ma właściwości lecznicze: działa kojąco na układ mięśniowy, łagodzi dolegliwości chorób skórnych, a także poprawia samopoczucie.

Miejsce na urlop o każdej Porze roku!

Bańska Wyżna to miejsce na urlop o każdej porze roku! Jest idealną bazą do letnich wypadów w góry – stąd szybko dojedziesz do Zakopanego lub na szlaki turystyczne zarówno w Tatry, jak i w Gorce. Znajdziesz tutaj szlaki piesze, wiodące przez naszą miejscowość oraz sąsiednie, gdzie zachwyci Cię niepowtarzalny widok. To miejsce idealne na piesze wędrówki, jazdę na rowerze, bieganie czy Nordic Walking.

Zimą Bańska Wyżna pachnącą rześkim, mroźnym powietrzem i aromatem grzańca, zaprasza również do aktywnego wypoczynku. Dzięki naszej lokalizacji możesz cieszyć się z różnych stoków narciarskich, każdego dnia udając się na inny i odkrywając jego atrakcje.

Sam zdecyduj gdzie wybierzesz się na narty lub snowboard. My przedstawiamy Ci kilka propozycji, wraz z odległościami:

Zimowy kulig z pochodniami i pieczeniem kiełbasek... Absolutnie obowiązkowa atrakcja podczas zimowego szaleństwa!

Przebywając w Bańskiej Wyżnej Ty i Twoja rodzina nie będziecie mieli czasu na nudę! Możecie do woli korzystać o każdej porze roku z atrakcji na Podhalu. Tatry i Gorce czekają na Ciebie! Więc wybierz się już teraz i odkryj wszystkie zakamarki Polskich gór. Zapraszamy!