Sanktuarium MBJ na Bachledówce

Nieopodal Bańskiej Wyżnej, znajduje się prawdziwa perełka dla koneserów architektury i miłośników ciekawych historii.

Wędrując Szlakiem Papieskim w kierunku wzniesienia, będącego częścią pogórza Gubałowskiego, z którego rozpościera się panorama na polskie i słowackie Tatry, dostrzeżemy rysujące się przed nami Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej oraz Klasztor o. Paulinów.

Początkowo, obecny kościół był domem, zbudowanym w latach trzydziestych, przez małżeństwo pochodzące ze Lwowa. Kiedy podczas wojny stał się schronieniem dla partyzantów, właścicielka obiecała, iż ofiaruje swój dom Bogu, jeżeli żołnierze niemieccy nie odnajdą ukrytej broni. Tak też się stało, a właścicielka dotrzymała słowa.

Miejsce to na swój klasztor w 1955 roku otrzymali O. Paulini z Jasnej Góry. Po zbudowaniu kaplicy, zaczęli odprawiać msze dla miejscowej ludności. Bachledówka, gościła wielu znanych księży. Przebywał Tam Prymas Stefan Wyszyński, kard. Franciszek Macharski, czy też kard. Karol Wojtyła, który odprawiał ta rekolekcje.

Obecne kościół jest bardzo popularnym miejscem na zaślubiny, wśród młodych ludzi. To właśni tej kaplicy przysięgę małżeńską złożył nasz skoczek narciarski Kamil Stoch.
Prawdziwy zachwyt budzi wnętrze kościoła, które zdobi wykonane z drewna wyposażenie. Drewniane ławki, ambona, chór, piękny ołtarz, ozdoby ścienne… Wszystko subtelne, delikatne, rzeźbione ręcznie, oszałamiające. Tego nie da się opisać.

Zapraszamy na wirtualny spacer:

http://www.vtour.pl/pl/panoramy/czarnydunajec/1869/

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.