Wiele osób uważa, że jest to obowiązkowa pozycja podczas zwiedzania Podhala. Uważany jest za jedną z największych atrakcji Pienin i każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien udać się na spływ przełomem Dunajca. Z tym miejscem wiąże się również piękna historia, a także krążą o nim legendy.
Przełom Dunajca — informacje oraz historia
Przełom tej rzeki przepływa przez pasmo górskie — Pienin Właściwych. Całość osiąga długość około 8 kilometrów i rozlega się między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Rzeka na tym odcinku tworzy wspaniałe zakola, a ściany skalne mogą osiągać nawet 300 metrów wysokości. Spływ tą ścieżką jest atrakcją na skalę europejską.
Najstarsze informację na temat spływu przełomem Dunajca sięgają 1589 roku. Są one zapisane w postaci polichromii w kościele w Krościenku. Został on również uwieczniony w XVII wieku na ikonografii w Czerwonym Klasztorze. Od 1840 roku, spływ Pienińskim Przełomem stał się wielką atrakcją i co roku zrzesza tłumy wielbicieli adrenaliny.
Trasa spływu
Rozpoczyna się ona w miejscowości Kąty — Sromowce Wyżne, gdzie umiejscowiona jest przystań flisacka i pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Park ten zawiera najcenniejsze pod względem krajobrazowym oraz przyrodniczym, tereny Pienin Właściwych. Dlatego też cały spływ obfituje w niezapomniane widoki oraz przepiękne, naturalne pejzaże. Wycieczka tą rzeką kończy się w Szczawnicy. Czas przepływu to najczęściej 2 godziny 30 minut, a jego długość całkowita to 15 kilometrów. Przełom Pieniński jest również do zwiedzania piechotą lub rowerem. Podróż ta jest możliwa dzięki istnieniu Drogi Pienińskiej, która prowadzi ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i prowadzi wzdłuż prawego brzegu Dunajca.
Szczególne piękno Pienin
Ta niezwykła trasa prowadzi przez liczne zakola rzeki, która jest otoczona wapiennymi skałami o imponującej wysokości. Jak dokładnie powstał ten geologiczny cud natury nie jest w pełni wiadome. Łodzie, na których poruszają się zwiedzający, są niezwykle zwrotne i sprawiają wrażenie bezpiecznych oraz solidnych. Flisacy muszą szkolić się aż 8 lat, aby uzyskać uprawnienia niezbędne do wykonywania tego zawodu. Muszą być biegli nie tylko w precyzyjnym sterowaniu łodzią, ale również w topografii oraz historii tych terenów. Wiele osób, które płynęły już w roli załogi takiej wyprawy, podziwiało niezwykły humor flisaków, opowiadane przez nich anegdoty oraz rozległą wiedzę, jaką posiadają na temat Pienin. Na początku spływu, można zauważyć Czerwony Klasztor, a kiedy już zabudowania znikną za horyzontem, oczom zwiedzających ukazuje się panorama Trzech Koron. Następnie łódź wpływa w pasmo białych wapieni, które są porośnięte roślinnością wspaniale kontrastującą z ich białym kolorem.
Chcemy serdecznie zaprosić do domu naszej rezydencji, gdzie Goście posiadają 10 procent zniżki na spływ przełomem Dunajca. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort i ułatwić podróż, organizujemy dojazd do miejsca początkowego tej wyprawy.