Wewnątrz Tatr

Co mają na nam do zaoferowania Tatry? Czego nie widać na pierwszy rzut oka?

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się ponad 500 jaskiń, jest to naprawdę spora liczba. Niestety większość jest niedostępnych dla turystów, znajdują się w niedostępnych partiach gór, są za wąskie aby się tam zmieścić, lub też niebezpieczne. Na terenie Parku udostępnionych jest 38 jaskiń, lecz aby móc poruszać się po wszystkich, potrzebna jest przynależność do Polskiego Związku Alpinistycznego. Jest jednak sześć jaskiń, po którch prowadzą szlaki turystyczne, dostępne dla wszystkich turystów, są to miejsca, które bez wątpienia warto zwiedzić wędrując po Tatrach. Ich nazwy to: Mroźna, Raptawicka, Obłazkowa, Mylna, Smocza Jama i Dziura. Cztery pierwsze znajdują się w Dolinie Kościeliskiej a pozostałe w Wąwozie Kraków i Dolince ku Dziurze.

Jaskinia Mroźna

Jest to jedyna z Tatrzańskich jaskiń, w której jest elektryczność, dzięki czemu turyści mogą się swobodnie po niej poruszać. Długość to 773 metrów, w całości jest oświetlona dzięki czemu można podziwiać jak dokładnie wyglądają budowa tych naturalnych tuneli. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Wybierając się do poniższych jaskiń należy zaopatrzyć się w latarkę, lub inne źródło światła, gdyż po odejściu kilka metrów od wejścia, poruszamy się w całkowitych ciemnościach.

Jaskinia Raptawicka

Nieco krótsza od powyższej jej długość to 536 m, z głównym wejściowym otworze szerokości 3 m. Do jaskini dostajemy się schodząc 4 metrową drabiną przymocowaną do skały do komory głównej. Jest to duża sala o wysokości do 15 m. i powierzchni 10 x 40 m. Znajduje się tam ciasny korytarz, którym możemy dostać do dwóch mniejszych komór.

Jaskinia Obłazkowa

Długość 201 m, otwór wejściowy o wysokości 2-óch i szerokości 9 metrów, który prowadzi do głównej komory tzw. "Wstępnej" jest to miejsce do, którego można wejść bez latarki, dalsze zwiedzanie wymaga źródła światła. Jaskinia została połączona w 2014 z tuneli Jaskini Mylnej, tworząc jedną długą trasę.

Jaskinia Mylna

Jedna z najciekawszych jaskiń tatrzańskich jej długość to 1630 metrów, po połączeniu z „Obłazkową” jej łączna długość to aż 1835 metrów. Trasa przygotowana jest dla turystów lecz znajdują się miejsca, w których momentami należy przeciskać się przez wąskie korytarze, nierzadko w pozycji na kolanach, lub czołgając się. Pomimo trudności warto jednak pokonać podziemne korytarze.

Tatry mają do zaoferowania nie tylko szczyty ale równie wnętrza gór. Wybierają się do jaskini należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju, temperatura nieprzekraczająca 10 stopni i wilgotność dają się odczuć, oraz co jest najważniejsze wyposażyć się w latarkę lub inne dobre źródło światła, pokonywanie jaskini po ciemku jest trudne i bywa niebezpieczne.

Foto:

http://natatry.pl/poznaj-tatry/jaskinie/mylna

http://tropster.pl/tatry-jaskinia-raptawicka

http://plfoto.com/zdjecie,inne,jaskinia-raptawicka,1658732.html

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.