Wielkanoc w górach tradycje i zwyczaje

Nie ma nic piękniejszego od widoku gór. Wolny duch, spokój, cisza i brak granic. Czy Wielkanoc w górach może być równie piękna? Bez wątpienia decyzja o świętowaniu w iście magicznych okolicznościach wpłynie na rodzinny klimat tego uroczystego dnia. Sprawdź jakie tradycje i zwyczaje kultywowane są na Podhalu. Niech te święta będą wyjątkowe.


Tradycje Wielkanocne na Podhalu poprzedzające Wielki Tydzień

wielkanoc na podhalu

W każdym regionie Polski istnieją określone obrzędy i zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Jak to wygląda na Podhalu? Tradycyjnym obrzędem w Polsce, który poprzedza okres Wielkiego Tygodnia, jest Niedziela Palmowa. Podhalańskie bazicki, bo tak nazywają się palmy, to gałązki wierzbowe pokryte „małymi kotkami” udekorowane jedynie małą wstążką, które święcimy w tym dniu. Wierzono, że potarcie trzody taką gałązką zapewniało zdrowe potomstwo. Na Podhalu zjadało się kiedyś owe palmy, by mieć zdrowe gardło. Jedno jest pewne – do tej pory to właśnie te niepozorne latorośle chronią przed nieszczęściami, rzucanymi klątwami i pożarem oraz są symbolem urodzaju i dobrych plonów.


Wielki Czwartek dniem egzekucji

W pierwszy dzień Triduum Pańskiego odbywała się publiczna egzekucja. To nie żart. Spokojnie, nie chodziło o człowieka, a o kukłę zdrajcy Jezusa – Judasza. Kukłę wykonywano ze słomy, ubierano w stare ubrania i ciągnięto przez całą wioskę, by ostatecznie ją spalić. W tym dniu milkły wszystkie dzwony, a ich miejsce zastępowały drewniane kołatki. Ta tradycja utrzymała się po dzisiaj. Dzwony na nowo rozbrzmiewają w Wielką Sobotę, gdy prowadzący Eucharystię kapłan deklamuje radosne Alleluja.


Wielki Piątek dniem obawy o przylot czarownic

wielkanoc na podhalu

W dniu śmierci Jezusa obawiano się działania sił nieczystych, a w szczególności czarownic. O świcie całe rodziny wybierały się nad rzekę, by poddać się procesowi oczyszczenia, poprzez kąpiel. Dodatkowo kąpieli poddawano całe bydło, ze względu na obawy, o zarazę i przedwczesną śmierć. Kobiety miały obowiązek ucięcia kosmyka włosów i umycia głowy w rzece. Ten konieczny obrzęd zapewniał nienaganną fryzurę, mocne i trwałe włosy przez cały rok. W tym dniu kucharki ubijały masło. Nie było ono przeznaczone jedynie w celach żywieniowych – stosowano je przy leczeniu wielu chorób. Wielki Piątek zawsze był dniem postnym i wykluczającym prace, poza koniecznymi i tak zostało po dziś. Ważną tradycją było wykuwanie trzech gwoździ na pamiątkę ukrzyżowania Chrystusa, które były przybijane w pracowni.


Wielka Sobota dniem święcenia pokarmów, wody i ognia

wielkanoc na podhalu

W tym dniu święciło się pokarmy, wodę i ogień. Koszyk wyplatany był z korzeni jałowca, a wkładano do niego pokarmy codziennego użytku – chleb, masło, kiełbasę, sól, chrzan oraz jajka. Te ostatnie barwione i ozdabiane tworzyły pisanki. Poświęconą wodą skrapiano wnętrza domów, a żarzącymi węgielkami okadzano pomieszczenia, by przestrzec przed burzami.


Wielka Niedziela i Lany Poniedziałek – uroczysty dzień świętowania

Rezurekcji towarzyszyły uroczyste obejścia wokół kościoła zwane procesją. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn musiały obejść procesją trzy, pełne okrążenia. Wierzono bowiem, że tylko te, które to zrobią, nie są czarownicami. Drugi dzień świąt to tzw. polewacka, czyli obecny śmigus – dyngus. Panowie mieli za zadanie oblewanie dziewcząt, szczególnie tych, o których względy zabiegali. Wystarczy spojrzeć, ile tradycji jest związanych z Podhalem, ile uroczystych chwil, by przekonać się, że pobyt rodzinny w tym miejscu to właściwa decyzja.

wielkanoc na podhalu


Wielkanoc w górach, noclegi u Semlów

Szukacie miejsca, w którym spędzicie święta wielkiej nocy? Zachęcamy do odwiedzin Pensjonatu "U Semlów". Więcej informacji oraz rezerwacje pod numerem - 694 683 680.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.