Wybierz się w góry

Bańska Wyżna dzięki swojemu położeniu stanowi znakomitą bazę wypadową do wycieczek w Tatry, Gorce i Pieniny. Najbardziej popularne szlaki znajdują w bliskim sąsiedztwie wsi, a i do tych bardziej oddalonych trzeba przebyć drogę, nie większą niż 20 km. Dobra komunikacja, umożliwi dotarcie do wybranego punktu turystom niezmotoryzowanym.

Wybierając się w góry należy pamiętać o tym, aby mierzyć swoje siły na zamiary I wybierać trasy w taki sposób, by wycieczka sprawiała nam przyjemność. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji, które mogą być pomocne przy planowaniu wyprawy.

Tatry pasmo górskie Karpat

Morskie Oko
Malowniczo położne Morskie Oko, przyciąga swoim urokiem niezliczone rzesze turystów. Szlak, rozpoczynający swój bieg na Palenicy Białczańskiej. Wznosi się łagodnie, mijając Wodogrzmoty Mickiewicza, by zaprowadzić nas do podnóża najwyższych szczytów w Tatrach, rzucających swój cień na polodowcowe jezioro o niesamowitej, intensywnie turkusowej barwie. Szacowany czas przejścia to 2 godziny. Warto dodać, że na wycieczkę może wybrać się każdy, ponieważ asfaltowa trasa umożliwia podjazd wózkami dziecięcymi i inwalidzkimi, a łagodne wzniesienia nie powinny sprawiać kłopotu osobom starszym. Jeśli jednak szukają Państwo spokoju radzimy wybrać się na wycieczkę poza sezonem, gdy trasa jest mniej oblegana.

Gubałówka i Kasprowy Wierch
Dzięki kolejom linowym wycieczki na wysokie szczyty będą osiągalne dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Tym sposobem można dostać się na przykład na Gubałówkę, z której roztacza się piękny widok na Zakopane i wyższe szczyty Tatr, oraz z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Na obydwa szczyty prowadzą także szlaki piesze. Choć ten drugi wymaga od turystów dość dobrej kondycji, widoki są warte wysiłku. Czas przejęcia na Gubałówkę wynosi 1,5 godziny, natomiast na Kasprowy Wierch 2,5 godziny.


Dolina Pięciu Stawów
Dość popularną, choć już nie tak obleganą jak szlak na Morskie Oko jest trasa prowadząca do Doliny Pięciu Stawów, biegnąca obok Wielkiej Siklawy. Polecamy ją osobom, bardziej wytrwałym, gdyż jest ona wymagająca. Nagrodą za wysiłek będą przepiękne widoki I nietuzinkowy krajobraz. Szacowany czas przejścia to 2,5 w pierwszym wariancie I 2 godziny 45 minut w drugim.


Giewont
Najbardziej charakterystycznym szczytem, widocznym z Zakopanego, jest oczywiście Giewont, zwany również Śpiącym Rycerzem. Prowadzi na niego kilka szlaków. Najbardziej obleganym jest ten z Kuźnic przez Dolinę Strążyską. My jednak radzimy wybrać się tam przez Dolinę Małej Łąki, lub Halę Kondratową, gdyż są to trasy zdecydowanie mniej tłoczne. Polecamy także wycieczkę poza ścisłym sezonem, by uniknąć stania w kolejce na szczyt. Szacowany czas przejścia to 2 godziny 55 minut.


Dolina Chochołowska i Kościeliska
Na spokojny spacer warto wybrać się do dwóch dolin. Dolina Chochołowska zachwyca szczególnie wiosną, kiedy porasta ją dywan krokusów. Można z niej wyruszyć na dalszą wyprawę w Tatry Zachodnie. Dolina Kościeliska jest doskonałą bazą wypadową w wyższe partie gór, miejscem w który szlaki rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Czaruje widokami i szumem górskiego potoku.

Mniej oblegane trasy
Mniej oblegane trasy prowadzą między innymi na Staników Żleb, Miętusi Przysłop, Dolinę Tomanowa i dalej szlak na Ciemniak. Wymagają one od turystów solidnego przygotowania i dobrej kondycji.


Gorce piękne wschody słońca

Turystom ceniącym sobie spokój polecamy wypad w Gorce i Beskid Wyspowy. Trasa z Rabki na Turbacz jest doskonałą propozycją na całodniową wycieczkę. Czas przejścia to około 4,5 do 5 godzin, bardzo atrakcyjnym widokowo szlakiem, o dość niskim stopniu trudności. Po drodze będą państwo mogli wypocząć i nabrać sił w schroniskach. Inne Ciekawe trasy prowadzą między innymi na Kudłoń, Witów czy Luboń. Ich szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie: igorce.eu


Babia Góra i Pieniny

Widoki zapierające dech w piersiach zapewni nam wycieczka na położną niedaleko Babią Górę i oczywiście w Pieniny. Główny szlak pieniński prowadzi przez Trzy Korony i Sokolicę do Szczawnicy. Jego przejście powinno trwać około 5 godzin i 15 minut, jest więc znakomity na całodniową wyprawę. Nietuzinkowy krajobraz i czyste powietrze sprawią, że będą państwo mogli odetchnąć pełną piersią. Ale to nie wszystko co Pieniny mają nam do zaoferowania, pełny wykaz szlaków dostępny jest na stronie: pieniny.net.pl

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.