Tatrzański gazda - niedźwiedź brunatny

Podziwiając majestat podhalańskiej przyrody nigdy nie wolno nam zapominać o jej niebezpiecznej, dzikiej stronie. Góry wymagają zachowania szczególnej ostrożności nie tylko ze względu na ryzyko zgubienia drogi czy upadku ze znacznej wysokości.

Realnym zagrożeniem dla nieostrożnych turystów są także dziko żyjące drapieżniki. Właśnie dlatego wybierając się na pieszą wędrówkę, należy przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa.

niedzwiedz-brunatny2

Tatrzański Park Narodowy zamieszkały jest przez 45 osobników z gatunku niedźwiedzia brunatnego. W żadnym wypadku nie wolno nam zapominać, że ten sympatycznie wyglądający zwierzak to nieduża przytulanka, a największy lądowy drapieżnik, którego naturalne terytorium stanowią górskie lasy. Każdej zimy niedźwiedź brunatny zapada w stan hibernacji, jednak nie daje to gwarancji bezpieczeństwa na górskich szlakach - każdy ssak co jakiś czas wybudza się z zimowego snu, np żeby oddać mocz, a sam sen zimowy może być bardzo nieregularny.

niedzwiedz-brunatny3niedzwiedz-brunatny4

Jak zachować się gdy na naszej drodze stanie niedźwiedź? Przede wszystkim należy zachować spokój i powoli wycofać się do tyłu. Każdy gwałtowny ruch może być zgubny w skutkach. Nie należy rzucać w stronę niedźwiedzia pokarmu ani próbować zbliżyć się do niego. Pamiętajmy, że każde dzikie zwierze ma zakodowany lęk przed człowiekiem, a próba zmniejszenia dystansu będzie dla niego impulsem do ataku. Największym grzechem turystów jest zostawianie resztek jedzenia na szlakach - to właśnie z tego powodu niedźwiedzie podchodzą niebezpiecznie blisko, zatem zawsze zabierajmy swoje śmieci ze sobą!

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.