Architektura Podhala - królestwo drewnianych domów.

Architektura Podhala

Podhale to miejsce o wyjątkowym klimacie i pięknych widokach nie tylko na góry. Miejsce to charakteryzuje się również niepowtarzalną architekturą o wieloletniej tradycji, która po dzień dzisiejszy jest szanowana i kultywowana.

Prawdziwe góralskie domy były budowane w całości z drewna, przeważne świerkowego gdyż takie jest tutaj najlepiej dostępne. Usadzone na kamiennej podmurówce z okrąglaków dumnie ukazywały masywne ściany wykonane z bala (drewno przecięte na pół). W późniejszym czasie, ściany były omszone, co oznaczało wypchanie szczelin specjalną węłnianką, produkowaną również z drewna, w postaci drobnych, długich nitek układanych w fachowy sposób. Stanowiły one nie tylko ocieplenie ale i też ozdobę ścian. Dachy góralskich domów odznaczają się dużą strzelistością a przykrywane były gontami (odpowiednio wycięte kawałki drewna). Drewniane gonty potrafiły wytrwać nawet kilkadziesiąt lat. 

Środek tradycyjnego góralskiego domu to zazwyczaj dwie izby sień, czasem mały dodatkowy pokoik. Życie w takich domach toczyło się w tzw. czarnej izbie, w której postawiony był piec. Od pieca nie było odpowiedniej wentylacji, więc często podczas gotowania sadze osadzały się na ścianach. Drugi pokój, tzw. biała izba, to miejsce rzadziej używane, czyste, służące do przechowywania odświętnych strojów i innych ważnych i cennych rzeczy. Tam była przyjmowana kolęda i goście. Te dwa pokoje dzieliła sień, która była zimnym pomieszczeniem, dlatego tam trzymano na przykład świeżo udojone mleko. Piętro góralskiego domu, zazwyczaj pozostawało niewykończone, i pełniło główni funkcję spiżarki. Oczywiście do każdego góralskiego domu, dobudowywana była stajnia dla krów, koni i innych zwierząt gospodarczych.
Obecnie na Podhalu znajduje się wiele nieruchomości wpisanych do Rejestru Zabytków, jako obiekty dziedzictwa narodowego.

źródła fot.: z-ne.plturystyka.interia.pl;panoramio.com;e-sciany.pl

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.