Naszym okiem Dolina Kościeliska i Chochołowska

Tatry piękne góry, po których można spacerować i wspinać się, raj dla turystów.

Bez względu na porę roku Tatry ściągają tysiące turystów chcących zobaczyć piękno tego pasma górskiego. Warto polecenia są doliny Chochołowska i Kościeliska.

Dolina Chochołowska to najdłuższa (10 km) z dolin położona w polskiej części Tatr, administracyjnie należy do wsi Witów. Jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trzydzieści pięć kilometrów kwadratowych obszaru, jaki zajmuje to miejsca pełne atrakcyjnych widoków.

Wyruszając w drogę spotkamy w dolinie kilka bacówek oferujących oscypki. Dużą atrakcją jest kapliczka, z 1809r. i Krzyż (1983r.)upamiętniający lądowanie Papieża Jana Pawła II w dolinie. Wędrując dalej najlepiej kierować się oznakowanymi szlakami.

W dolinie Chochołowskiej skorzystać możemy również z noclegu na przykład w schronisku Hali Ornak położonego na wysokości 1100 m n.p.m. W dolinie Chochołowskiej jest razem osiem schronisk (Kalatówki, Kondratowa, Morskie Oko, Murowaniec, Roztoka i pięć stawów).

Dolina Kościeliska znajduje się długość części zachodniej Tatr długość ma długość 9 kilometrów. Tworzy ją długi i miejscami bardzo wąski wąwóz skalny. Jest również częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tej dolinie możemy zobaczyć dostępne dla turystów jaskinie (mroźna, smocza jama, młyna, raptawicka, obłazkowa). Warto też zobaczyć kapliczkę zbójnicka.

Wybierając się w trasę do doliny Kościeliskiej powinniśmy pamiętać o obowiązujących opłatach. Najlepiej skorzystać z oznakowanych szlaków turystycznych pozwalających zobaczyć na przykład: raptawicką turnię, zbójnickie okna, zbójnicki stół czy turnie okręt.

Wędrując doliną dotrzemy do schroniska Ornak, położonego na wysokości 1854 m n.p.m. tu możemy odpocząć lub skorzystać z noclegu.

Dolina Chochołowska to piękne łąki i zbocza pokryte świerkami, sosnami czy bukami, zbudowana jest właściwie z dwóch gatunków skał: krystalicznych i osadowych.
Dolina Kościeliska oferuje turystom spacer przez wąskie przejścia położone między zbudowanymi ze skał krystalicznych wysokimi skałami, na jej kształt duży wpływ miał lodowiec. Doliny te leżą w obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego jednak każda jest inna, każda ma różny stopień trudności.

Warto je odwiedzić o każdej porze roku i dostrzec coś spowoduje, że zechcemy tu wrócić. Jeśli wrócimy do tematu i z pewnością podzielimy się dokładniejszymi opisami i nowinkami.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.