Śpiący rycerz czyli najcenniejsza góra dla górali

Śpiący rycerz - Giewont

Tatry to nie tylko góry, ale także synonim piękna polskiego krajobrazu z nieodzownym elementem w postaci wspaniałego masywu.

Historia Giewontu
W najstarszych zapiskach, pochodzących z XVI wieku, można znaleźć wzmiankę dotyczącą kopalni miedzi Gyewant w Giewoncie. Z samą nazwą masywu natomiast są związane trzy hipotezy, które wskazują na następującą etymologię:

  • ściana, skała – od niemieckiego słowa Wand,
  • grupa skał, stroma skała – określenia funkcjonujące jako pierwotne brzmienie nazwy,
  • ród Giewontów.

Za tą ostatnią opcją opowiada się znawca tematu Mariusz Zaruski.

Z Giewontem wiąże się także pewna symbolika masywu, który swoim wyglądem przypomina śpiących rycerzy. Jak głosi legenda, obudzą się oni wtedy, gdy zaistnieje konieczność obrony Polski przed grożącym jej, wielkim niebezpieczeństwem.

Krzyż
1901 rok. 19 sierpnia. Ówczesny proboszcz zakopiański, Kazimierz Kaszelewski wpada na pomysł uczczenia tysiąc dziewięćsetnej rocznicy narodzin Chrystusa. Wiekopomna inicjatywa, wykonana dzięki ogromnemu poświęceniu parafian z Zakopanego przeradza się w arcydzieło, które ma – bagatelka – 17,5 m wysokości. Warto dodać, że 2,5 m zostało wkopane w skały, a ramię poprzeczne posiada 5,5 m długości. Czterysta żelaznych elementów waży 1819 kilogramów.

Szlak turystyczny
Jedną z największych atrakcji turystycznych Polski są górskie wspinaczki. Oddają się im nie tylko miłośnicy gór w celu podziwiania malowniczej panoramy oraz kontemplowania monumentalności i nieprzemijalności przyrody.

Zdjęcia wykonał i udostępnił: Sitarz Maciej

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.