Bezpiecznie w góry - co jak i z czym?

Bezpiecznie w góry

Z czym kojarzą nam się Tatry? Oczywiście z górami, z krzyżem na Giewoncie, z Krupówkami, Białym Misiem i góralami.

Tatry to jednak nie tylko miejsca typowo turystyczne, jak szlak do Morskiego Oka, czy na Giewont, ale również wiele innych szlaków i miejsc wartych odwiedzenia. Jak się jednak przygotować do wyjścia w góry? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?
Wbrew pozorom nawet najmniejsza wycieczka w Tatrach powinna być przez nas zaplanowana - na spontaniczność nie powinno być tutaj miejsca. Przede wszystkim musimy ustalić co jest naszym celem i jak wiele czasu chcemy spędzić na górskich szlakach.

Najważniejszą rzeczą jest poinformowanie obsługi hotelu czy kogoś z rodziny, że udajemy się w dane miejsce i planujemy wrócić o takiej godzinie. Mówi się o tym na każdym kroku, ale niestety wielu z nas albo nie traktuje tego poważnie, albo najzwyczajniej zapomina. A tylko szybka akcja ratunkowa, gdyby coś nam się stało, może uratować nam życie!

Kolejną kwestią jest ubiór - w górach pogoda potrafi zmienić się w kilkanaście minut. Powinniśmy być przygotowani na możliwe burze i ulewy (płaszcz przeciwdeszczowy w plecaku). Lepiej zawsze zdjąć wierzchnią warstwę ubrań, gdy zrobi się cieplej, niż żałować, że nie mamy co na siebie włożyć i marzniemy. O górskich butach nie będziemy tutaj nawet wspominać - choć zdarza się zobaczyć na szlakach mężczyzn w klapkach, a kobiety w szpilkach...

Wspomnieliśmy już o plecaku. Nie powinien on być zbyt duży, gdyż jest to pokusa do zabierania kolejnych, nieprzydatnych na szlaku rzeczy. A każdy dodatkowy ciężar nie tylko utrudnia poruszanie się w ciężkim, górskim terenie, ale także wpływa na nasze samopoczucie. W góry idzie se odetchnąć świeżym powietrzem, zdobyć szczyt i podziwiać przyrodę, a nie nosić ciężki plecak...

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.