Gwara góralska/podhalańska to jedna z gwar dialektu małopolskiego, występująca na terenie Podhala. Pozostało w niej wiele archaizmów staropolskich z naleciałościami słowackimi i bałkańskimi. Jest to bardzo ciekawy element Podhala, który budzi powszechne zainteresowanie wśród przyjeżdżających z całej Polski turystów. Niektóre słowa wydają się być zabawne, ale i często niezrozumiałe.
Tatry przyciągają o każdej porze roku, często ludzi rządnych wrażeń i adrenaliny. Wędrówki po stromych zboczach to czasem zbyt mało dla mocno wymagających.
Kiedy wybieramy się na wędrówkę po górach, gdy śnieg już prawie stopniał, musimy odpowiednio do tego się przygotować.
Malowanie pisanek, świąteczne kosołki (koszyczki) czy polywacka (lany poniedziałek) - taką wielkanocną tradycję zna chyba każdy z nas. Na Podhalu świątecznych zwyczajów jest znacznie więcej. Choć sporo z nich zanika, dalej są miejsca, gdzie wielkanocne obrzędy mają się dobrze.
Kasprowy Wierch co roku odwiedza kilkaset tysięcy turystów, wprawia w zachwyt najbardziej wymagających. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Zachodnich. Na górę wyjechać można 3 kolejkami – Kolej Linowa Kasprowy Wierch, Wyciąg Goryczkowy z Doliny Goryczkowej oraz Wyciąg Gąsienicowy.