Przełom Dunajca na 3 sposoby

W tym artykule podpowiemy Wam jak pokonać przełom na trzy różne sposoby. Każdy z nich zapewnia inne atrakcje i wrażenia.

Słynny Przełom Dunajca to odcinek, na którym rzeka Dunajec przepływa, przez górskie pasmo Pienin. Odcinek długości ok. 8 km rozciąga się pomiędzy Sromowcami Niżnymi, leżącymi u stóp Trzech Koron a Szczawnicą, popularną miejscowością uzdrowiskową. Rzeczka na przełomie tworzy wiele widowiskowych ostrych zakoli i zakrętów, a niektóre z otaczających ją skalnych ścian osiąga nawet 300 m wysokość. Przełom Dunajca uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów w Europie.

A więc jak pokonać przełom?Spływ na flisackiej tratwie

Najpopularniejszą metodą pokonania tego malowniczego odcinak rzeki jest spływ na tradycyjnej flisackiej tratwie. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Niższych, gdzie zazwyczaj w grupie kilku, kilkunastu osób wyrusza się w rejs. Pod opieką flisaka ubranego w tradycyjny góralski strój, pokonuje się kolejne zakręty Dunajca, wsłuchując się w ciekawe historie i legendy. Podróż kończy się w przystani w Szczawnicy.

spływ przełomem dunajcaRafting na Dunajcu

Rafting czyli spływ na pontonie to kolejna możliwość pokonania przełomu. Jest to bardziej ekstremalna wersja spływu, w trakcie której nie trudno się pomoczyć. Podobnie jak w przypadku spływu tradycyjnego trasę rozpoczyna się w Sromowcach, a kończy w Szczawnicy. Jednak na tym podobieństwa się kończą, w tym wypadku każdy z uczestników dostaje własne wiosło, dzięki czemu można sterować pontonem. Spływ odbywa się pod opieką sternika, ratownika wodnego.

spływ pontonem przełomem dunajacaRowerem przez przełom

Trzecim sposobem na pokonanie malowniczego odcinka Przełomu Dunajca jest przejazd na dwóch kółkach. W przypadku przejazdu rowerem trasę zaczyna się odwrotnie niż na spływie, od Szczawnicy do Sromowiec, z uwagi na możliwość wypożyczenia sprzętu rowerowego w tej pierwszej miejscowości, oczywiści trasę można pokonać również w drugą stronę, lecz należy wyposażyć się we własny rower. Ścieżka ma długość ok. 15 km i składa się głównie z nawierzchni szutrowej lub asfaltowej, więc pokonanie jej nie powinno sprawić większego problemu.

rowerem przez przełom dunajcaŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82om_Dunajca

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.