Kultura i sztuka na Podhalu - muzea

Region Podhala to bardzo bogaty kulturowo obszar. Znajduje się to wiele muzeów, galerii, czy też skansenów. W serii kilku artykułów, przybliżmy najciekawsze miejsca warte odwiedzenie. Pierwsza część poświęcona jest najpopularniejszych Zakopiańskich muzeów.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

Adres: Zakopane, ul. Krupówki 10Budynek muzeum to bardzo cenny zabytek architektury w zakopiańskim stylu, powstał w latach 1913-1922. Na dwóch piętrach budynku mieszczą się stałe ekspozycje, z wystawami: historyczną, etnograficzną, geologiczną, przemysłową oraz przyrodniczą. Ponadto w muzeum znajduje się biblioteka i archiwum, w zbiorach, których są cenne pozycje i dzieła z historii Podhala i badań naukowych w Tatrach.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

Adres: Zakopane, ul. Kościeliska 18

muzeum stanisława witkiewicza

Muzeum mieści się w willi „Koliba”, która zbudowana została w zakopiańskim stylu wg. Projektu Stanisława Witkiewicza w latach 1892-1893. Wnętrze budynku to aranżacja Władysławy Hasior. Wystawa muzeum obejmuje kolekcję zbiorów etnograficznych Zygmunta Gnatowskiego, oryginalnie zachowane meble, sprzęty domowe oraz dzieła sztuki związane z Stanisławem Witkiewiczem.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich

Adres: Zakopane, Droga do Rojów 6

muzeum stylu zakopianskiego

Kolejne z muzeów znajduje się w zabytkowej, drewnianej chałupie należącej dawniej do rodziny Gąsieniców Sobczaków. Najstarsza część budynku muzeum ma ponad 185 lat!, została ona zbudowana około 1830 r. Ekspozycja znajdująca się w muzeum prezentuje budownictwo ludowe, dawne wyposażenie góralskich chałup oraz kolekcje etnograficzne, głownie zbiór rodziny Dembowskich.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma"

Adres: Zakopane, ul. Kasprusie 19Willa „Atma”, w której znajduje się muzeum zbudowana została w 1890 r. w klasycznym zakopiańskim stylu. Nazwa wywodzi się od kompozytora Karola Szymanowskiego, który mieszkał tu w latach 1930-1935. W 1976 roku z inicjatywy Muzeum Narodowego powstało tutaj jedyne na świecie biograficzne muzeum kompozytora. W budynku znajduje się eksponaty prezentujące życie i twórczość Szymanowskiego. Obecnie odbywają się tam liczne koncerty, wykłady oraz plastyczne i muzyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Adres: Zakopane, ul. Tetmajera 15

muzeum kornela makuszynskiego

Muzeum znajduje się w willi Opolanka, w mieszkaniu, które należało do Makuszyńskiego. W 1966 roku mieszkanie przekształcono na muzeum, znajdują się tam liczne zbiory związane z twórczością artysty. Zwiedzający obejrzeć mogą między innymi: utwory pisarza, zbiór rękopisów, korespondencje, wycinki z gazet, fotografie oraz dzieła sztuki. Przez muzeum znajduje się pomnik pisarza w towarzystwie Koziołka Matołka, najbardziej rozpoznawalnego bohatera jego bajek.

Muzeum Jana Kasprowicza

Adres: Zakopane, Harenda 12a

muzeum jana kasprowicza

Budynek muzeum znajduje się w willi powstałej w 1920 roku, w której w latach 1923-1926 zamieszkiwał Kasprowicz wraz z małżonką. Po śmierci poety, jego żona przekazała budynek na cele szerzenia kultury, dzięki czemu powstało tu muzeum. Wnętrze willi zachowane jest w oryginalnym stylu, wygląda jak za czasów, w których mieszkał tu Kasprowicz. W muzeum prezentowane są eksponaty wykonane przez artystę i jego przyjaciół, tradycyjne sprzęty i meble domowe. Na miejscu znajduje się również biblioteka, w zbiorach, której przechowywane są dzieła poety.

Źródło: http://www.zakopane.pl

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.