„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

Zobacz od czego zaczęły się i jakie są najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe

Wigilia świętego Andrzeja, która wypada w nocy z 29 na 30 listopada, to wyjątkowa noc, gdzie zgodnie z tradycją „…cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”. Jest to również ostatnia okazja zorganizowania hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. W Polsce tradycyjnie organizowane są zabawy i imprezy Andrzejkowe, na których w formie niezobowiązujących wróżb przywiduje się jaka będzie nadchodząca przyszłość.„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Początki wróżb andrzejkowym miały zupełnie inny charakter niż obecnie. Według powyższego przysłowia była to wyjątkowa noc, w której panny mogły poznać jak będzie wyglądała ich przyszłość oraz przyszły partner. Dawniej miały one charakter wyłącznie matrymonialny, były traktowane bardzo poważnie, brały w nich udział wyłącznie niezamężne dziewczęta. Obrzędy były również bardzo indywidualne, wróżby odprawiano w odosobnieniu z ograniczoną liczbą osób. Z biegiem czasu Andrzejki przekształciły się w grupowe tańce i zabawy dostępne dla wszystkich, na których jako element rozrywkowy odprawia się różnego rodzaju wróżby.Najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe:

Lanie wosku – jedna z najpopularniejszych wróżb. Rozgrzany wosk należy wlewać przez dziurkę od klucza do zimnej wody, a następnie zastygnięty kształt oświetlić przy ścianie, powstały w ten sposób cień ma charakteryzować przyszłego wybranka, pierwsza litera imienia, sylwetka, akcesoria związane z jego zawodem itp.

Buty – Każda z panien układa swojego lewego buta w rzędzie, w rogu pokoju, następnie ostatni but przekładany jest na pierwsze miejsce. Buty przekłada się do momentu, w którym pierwszy z nich przekroczy próg drzwi oznacza to, że jego właścicielka jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Szpilki – 7 lub 13 szpilek należy wrzucić do kubka lub innego naczynia, potrząsnąć nim i wysypać zawartość na stół. Litera, która powstanie z rozsypanych szpilek będzie oznaczała początek imienia przyszłego partnera.

Jabłko – Wróżba polega na obraniu jabłka, tak aby powstała jak najdłuższa, nieprzerwana skórka. Następnie skórkę należy rzucić za siebie przez lewe ramię. Powstały kształt podobnie jak przy szpilkach będzie oznaczał imię przyszłego wybranka.

Filiżanki – Do czterech filiżanek należy kolejno włożyć: obrączkę, listek, monetę, a ostatnią pozostawić pustą. Następnie wybierana jest jedna z filiżanek, obrączka symbolizuje miłość, listek to ślub, moneta oznacza bogactwo, a pusta filiżanka to nowy rok bez większych zmian.


Na przestrzeni lat powstały również przysłowia Andrzejkowe, które często odnoszą się po pogody, i tak:

„Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi”

„Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima”

„Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”

„Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę moczy, suszy”

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.