Śpiący rycerz - wizytówka Zakopanego

„Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego”

Giewont jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych oraz najliczniej odwiedzanych gór w Polsce, i stanowi obowiązkowy punkt wycieczki, każdego turysty odwiedzającego Podhale. Góra z charakterystycznym krzyżem na wierzchołku, widoczna jest praktyczne z całego Zakopanego już Walery Eljasz-Radzikowski pisał „Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego”.

Historia

Pierwsze wzmianki o tej górze pojawiają się już w XVI wieku, kiedy to w okolicach czynna była kopalnia miedzi o podobnej nazwie „Gyewant”. Od tego prawdopodobnie wywodzi się nazwa Giewont, lecz co do tego naukowcy nie są pewni, dopuszczalne jest również wersja, że nazwa pochodzi od nazwiska lub przezwiska góralskiego.

Legendy o rycerzach

Z Giewontem związane są też dwie legendy o dzielnych śpiących rycerzach. Jedna z nich opowiada o tym, jakoby w licznych jaskiniach, które znajdują się na ścianach góry, głęboko wewnątrz Tatr , spała armia rycerzy, którzy mają się obudzić i bronić Polski w chwili wielkiego zagrożenia. Druga opowieść związana jest z kształtem całego masywu, który przypomina śpiącego rycerza. Legenda mówi o tym, że Giewont był dzielnym rycerzem, który przysiągł bronic swojej rodziny przed niebezpieczeństwem. Pewnego razu król Mróz chciał porwać jego siostrę Osobitę, młody wojownik nie dopuścił do tego, co bardzo rozgniewało króla, wraz ze swoją kochanką Zimą postanowili go ukarać. Giewont, mamiony urokami Zimy, dał złapać się w pułapkę, król Mróz zamroził dzielnego rycerza, który zapadł w długi kamienny sen.

Krzyż na Giewoncie ma już 114 lat

Metalowy krzyż, który stoi na szczycie, wzniesiony został w 1901 roku, przez Zakopiańskich parafian, z inicjatywy proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego, który chciał w ten sposób uczcić 1900 rocznicę urodzin Jezusa Chrystusa. Cała konstrukcja ma 17,5 m wysokości oraz 5,5 m szerokości, składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów i całości został wniesiony na szczyt na plecach górali. Od czasu powstania krzyż przeszedł dwie renowacje w 1975 i 2009 roku, zostały poprawione ubytki w fundamentach oraz wymieniona powłoka chroniąca przed korozją.

Szlaki prowadzące szczyt

Na Giewont, można dostać się trzema szlakami turystycznymi. Niebieski prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Kondratową. Czerwonym rozpoczynającym się w Dolinie Strążyskiej i łączącym się z szlakiem niebieskim na Przełęczy Kondrackiej. Lub żółtym od Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Przełęcz Kondracką a stamtąd na szczyt. Czas dotarcia na szczyt poszczególnymi szlakami wynosi około 3 godzi i zależny jest od kondycji fizycznej.

Źródło:

http://zakopane.biz/art_565_giewont.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_na_Giewoncie

Foto:

Fot. Awit Szubert

Krzysztof Baraniak - https://fotopolska.wordpress.com

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.