Tradycje wigilijne

Święta Bożego Narodzenia to najważniejsze dni dla wszystkich wyznawców wiary chrześcijańskiej. Tradycje wigilijne są unikalne dla każdego chrześcijańskiego kraju, w tym także dla Polski.

tradycje wigilijne2

Oto kilka polskich bożonarodzeniowych tradycji:
- Kolacja wigilijna to z pewnością magiczny czas w każdym polskim domu. Cała rodzina siada przy stole, aby razem spożyć tradycyjne 12 potraw. Liczba 12 nie jest tutaj przypadkowa – symbolizuje dwunastu apostołów, którzy zasiedli wraz z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Dodatkowo, wszelkie serwowane potrawy powinny być bezmięsne.

- Dzielenie się opłatkiem jest symbolem pojednania oraz przebaczenia. Przełamanie się opłatkiem z bliską osobą jest dowodem na nie chowanie żadnej urazy względem drugiego człowieka. W przypadku dzielenia się opłatkiem, warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem, który stosuje ów zwyczaj.

- Choinka świąteczna, w przeciwieństwie do opłatka, to zwyczaj, który przejęliśmy od Niemców. W XIX wieku, ludzie żyjący w zaborze pruskim, stopniowo przejmowali zwyczaj przystrajania niewielkich drzewek iglastych. Dopiero następne stulecie było czasem, kiedy zwyczaj choinek rozpowszechnił się na terenie całego kraju.

Dzisiaj, różnice w tradycjach wigilijnych są szczególnie widoczne w różnych regionach kraju. Podhale posiada własne unikalne tradycje, przykładowo: zamiast tradycyjnego barszczu czerwonego, często spożywa się kwaśnicę. Co więcej, niezwykle ciekawym zwyczajem jest podawanie opłatka wraz z miodem.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu.