Region południowej Polski ma bardzo wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Nic więc dziwnego, że ta część naszego kraju jest tak chętnie odwiedzana zarówno przez miłośników aktywnego wypoczynku, jak i przez wielbicieli przyrody. Szczególnie malowniczym miejscem jest Kotlina Podhalańska, na terenie której znajduje się niewielka miejscowość Bańska Wyżna.
Bańska Wyżna, podobnie jak Bańska Niżna, stanowi jeden z bardziej urokliwych ośrodków turystycznych położonych w gminie Szaflary. Miejscowość ta bardzo często jest polecana w szczególności tym turystom, którzy marzą o urlopie z dala od wielkomiejskiego hałasu oraz gwaru. To właśnie w Bańskiej Wyżnej można wypocząć w pobliżu natury, napawając się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami jednych z najpiękniejszych polskich gór - Tatr. Tak atrakcyjne położenie sprawia, że Bańska Wyżna jest coraz częściej wybieraną miejscowością do spędzenia zarówno zimowego, jak i letniego noclegu w górach.
Bańska Wyżna jest zamieszkiwana przez około tysiąc mieszkańców, wśród których znajdują się rodowici górale. Jednym z atutów tego regionu jest niezwykle ciekawa historia, na którą składają się liczne zabytki, wpisane do rejestru. Wieś prawdopodobnie została założona na początku XVI wieku. Sama nazwa "Bańska" wywodzi się od drogi prowadzącej do bań, czyli do kopalń znajdujących się w Tatrach. Jako ciekawostkę można jednak dodać, że niegdyś miejscowość ta miała także drugą nazwę, mianowicie nazywano ją Brzózką Małą. Pierwsi mieszkańcy Bańskiej Wyżnej zajmowali się przede wszystkim hodowlą owiec oraz rolnictwem.
Decydując się na odwiedzenie Bańskiej Wyżnej, warto także poznać jej okolice, zwłaszcza, że można w niej znaleźć wiele interesujących zabytków. Jednym z nich jest chociażby zabytkowa kuźnia, ale można też zachwycić się słynną Skałką Rogoźnicką - pięknym rezerwatem przyrody nieożywionej, który znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Geologicznego.
W okolicy Bańskiej Wyżnej znajduje się także miejscowość Szaflary, której ciekawym zabytkiem jest zamek, nazywany niekiedy "kocim zamkiem". Budowla jest usytuowana na wapiennej skale, na lewym brzegu rzeki Biały Dunajec. Jednak to nie jedyna atrakcja turystyczna okolic Bańskiej Wyżnej. Ta część Kotliny Podhalańskiej słynie także z licznych odwiertów wód geotermalnych, których obecność wykorzystano dla ruchu turystycznego. W pobliżu znajduje się kompleks basenów geotermalnych, w których woda ma właściwości lecznicze: działa kojąco na układ mięśniowy, łagodzi dolegliwości chorób skórnych, a także poprawia samopoczucie.